Tartumaa aasta õpitegu 2019 tiitliga pärjatud Õhina Õpitoa looja Krista Käremaa leiab, et õppimine tema enese elus on olnud ühelt poolt asjade loomulik käik, aga teiselt poolt paljus juhuste poolt juhitud.

„Noorena võetakse õppimist sageli kohustusena ja ma ei olnud mingi erand,“ leiab Krista. Pärast käsitöö ja kodunduse õpetaja eriala lõpetamist Tallinna Pedagoogikaülikoolis ristisid nad end kursakaaslastega ülikoolis omandatud oskuste tõttu kõrgharitud koduperenaisteks. Seda tähtsat tööd pole Krista pikalt pidada saanud. Tänu juhusele sattus ta hoopis rahvusvahelisse ekspedeerimisettevõttesse  sekretäriks. „Esimesel ametikohal oli vaja kohe hakata õppima, mis tähendas mitmeid huvitavaid tööalaseid kursusi,“ meenutab Krista.

Lapsega koos lapsehoidjaks

Liiga pikalt polnud elul plaanis teda Tallinnas ekspedeerijate juures pidada. Päris iseseisva elu algus juhtis noore naise hoopis Tartusse, kus sündis laps ja ootasid ees uued väljakutsed. „Olin alles emapuhkusel, kui leidsin ühel päeval oma postkastist kirja, milles anti teada, et väikelaste emadele avatakse pilootprojekti raames lapsehoidja koolitus,“ meenutab algaja ema. „Tegin kribinal taotluse ära, registreerisin end vestlusvoorule ja unustasin.“ Krista sõnul oleks ta võinud sellest võimalusest napilt ilma jääda, kui juhusliku poes käimise vahel poleks sähvatanud, et poe asemel peaks ta hetkel hoopis vestluse ukse taga olema. „Õnneks jõudsin veel viimasel hetkel kohale ja osutusin ka kursusele valituks,“ rõõmustab ta tagantjärele.

Krista sõnul kujunes aastase lapse kõrvalt lapsehoidjaks õppimisest tore vaheldus igapäevasele rutiinile, mis andis kasulikke teadmisi ka omaenese lapse kasvatamiseks. „Ma arvan, et õppimise kõrval on oluline ka sotsiaalne suhtlus. Meil oli vahva kursus ja palju ühisüritusi, millele praegugi on tore tagasi mõelda,“ ütles Krista. Mitmed tema kursusekaaslased avasid lõpetamise järel Tartus oma lastehoiud, aga see polnud Krista tee. Tunnistusega lapsehoidjana sai ta töökoha kodulähedases lastehoius, kus mõneaastase töötamise järel avanes uus võimalus ja ta läks tööandja toel end taas täiendama. Valikuks oli Tartu Ülikooli eelkoolipedagoogika kursus.

Õhina õpituba õhinaga õppijaile

Kõrgharidus ja läbitud kursused olid piisavad, et edaspidi töötada juba lasteaia õpetajana, kus ta on tegutsenud viimased 9 aastat, mis aga ei tähenda, et õppimine oleks lõppenud. „Tööalaselt tuleb end  pidevalt täiendada, käia ajaga kaasas, saada uusi teadmisi, nippe ja oskusi,“ tunnistab Krista, kes kõige selle kõrvalt otsustas omandatud teadmisi hakata edasi jagama laiemale ringile ning lõi selleks lastele kui täiskasvanutele mõeldud paiga „Õhina Õpituba“. „Olen hubastes ruumides nüüd ise õhinaga õhinal õppijaid juhendanud ja teinud koostööd paljude toredate juhendajatega üle Eesti. Iga töötuba on meie juures eriline ja annab alati palju uut ka mulle enesele,“ leiab Krista. Selleks, et õpitoas kõik asjad sujuks ja toimiks on jällegi vaja end täiendada. Krista sõnul on tal tulnud juurde õppida kodulehe tegemist, sotsiaalmeedias turundamist, raamatupidamist ja palju muud. Pingutused on vilja kandnud, tema tegemisi märgati ja tunnustati Tartumaa aasta õpiteo tiitliga aastal 2019.

Õppijast kutsega koolitajaks

„Tunnustus avas mulle jälle uued uksed ning mis seal salata, ka uued õppimisvõimalused. 2020 talvel vabanes otsekui minu jaoks üks koht andragoogika koolitusel,“ tunneb Krista rõõmu. Läbitud koolitus andis ettevalmistuse täiskasvanute koolitaja kutse taotlemiseks ja muidugi hulgaliselt häid sidemeid teiste koolitajate hulgas. „Kevadine koroonalaine tõi tööellu pausi ja võimaldas ära teha vajaliku täiskasvanu koolitaja eksami,“ leidis Krista halvast hea ning on nüüdsest ka kutsega täiskasvanute koolitaja.

Oma senisele õpiteekonnale tagasi vaadates leiab Krista, et õppimine on olnud ta elus asjade loomulik käik, kõik tuleb su juurde, kui oled ise pakkumistele avatud. „Vahepeal on mindki külastanud mõtted, et nüüd on kõik, rohkem ei õpi, aga õnneks pole see õnnestunud, sest õppida on olnud kokkuvõttes alati tore,“ tunnistas nüüdseks aina enam ise õpetamisele pühendunud Krista. Teiste innustamiseks soovitab ta käia ringi avatud silmade ja kõrvadega. „Kuulake, mida räägitakse ja haarake kinni pakkumistest. Kui kuskile kaugele minna ei saa, siis minge internetti, kust võib samuti leida palju erinevatel teemadel ja täiesti tasuta kursusi. Alustamise julgust ja pealehakkamist on vaja, sest me keegi ei tea, kuhu plaanib elu meid kanda ja millal omandatud teadmised marjaks võivad kuluda,“ innustab õppimise usku Krista ka kõiki teisi enda ümber.

Vaata ka https://ohinaopituba.wordpress.com/

Autor: Iiris Saluri